THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dva koncerty. Dva dny. Špička prog-rockového nebe DREAM THEATER a undergroundový izraelský objev CARUSELLA. Oba koncerty mě dovedly k zamyšlení nejen nad tím, co mě vlastně na rockových koncertech baví a přitahuje, ale i nad tím, co bych sám v hudbě chtěl dělat. A pokud tyto dvě akce postavím proti sobě – vítězí klubový koncert CARUSELLY. Report z koncertu, který se v plzeňském kulturním svatostánku uskutečnil zhruba před půl rokem a ve stejné sestavě, bych v podstatě mohl celý opsat a lehce doplnit o rozdíly – lidí bylo víc, atmosféra živelnější, zvuk horší. Ale to by bylo poněkud laciné…
Vzhledem k tomu, že CARUSELLA na svůj pražský koncert kvůli patálii s autem nedorazila, bylo po mém vstupu do klubu patrné, že i díky tomu návštěvnost plzeňské zastávky povážlivě vzrostla. V západních Čechách poměrně profláklé instrumentální duo SYNERGY tak odpálilo svůj set do velmi slušně zaplněného klubu. V polovině koncertu nám Pavel ukázal, jak si poradit s prasklou pružinou na rytmičáku, možná je škoda, že druhá oblíbená kutilská vložka kapely „jak vyměnit prasklou strunu“ v programu tentokrát nebyla. Martin opět neměl mikrofon, takže veškerou komunikaci s publikem zaslechlo pět nejbližších lidí u pódia, ale vzhledem k tomu, že nám opět SYNERGY více prokecali mezi sebou, než s publikem, to snad ani nevadilo. Math rock říznutý post hardcorovým feelingem opět slavil úspěch. Krom starších skladeb typu „T 1000“ nebo kultovního „Rákosníčka“ zazněla i hitově působící novinka „Noční mlsání“.
To, že CARUSELLA staví bicí tam, kde v hledišti bývá nejvíce lidí, už snad nikoho nepřekvapí. Izraelské smíšené duo mě již podruhé překvapilo, jakým způsobem v sobě integruje různé žánry. Kytaristka a zpěvačka Tamara nám od doby, kdy jsem kapelu viděl naposledy, pěkně zdivočela. Razila si cesty v těsném hloučku lidí, se stejnou vehemencí s jakou si polní hlodavci vrtají chodbičky pod povrchem, jindy lezla na postranní sedačky nebo na pódium. Bylo jí všude plno, jen co jí to kabel od nástroje dovolil. Dav lidí se před ní rozestupoval.
Třetí skladbou, kterou byla asi nechytlavější melodická sborová vyřvávačka „Star Quality“, se kruh kolem kapely již značně odvázal a vytvořil neopakovatelnou atmosféru, která vydržela až do konce setu. Bohatý živelný koncert, který v sobě ukrýval celou řadu žánrových odboček, stejně jako minule po skladbě „Conclusions“ nabídl pulzující noisové vazební experimenty s kytarou i pomalé nepravidelné sekanice, před kterými se Tamara skácela k zemi, kde je i v leže odehrála. Slabším prvkem byl zvuk. Nutno dodat, že slabším jen v porovnání s minulým vystoupením ve stejných prostorách zhruba před půl rokem. Vokály bubeníka Guye Shechtera i Tamary Aphek byly zbytečně podfouknuté a zpočátku nebyly slyšet téměř vůbec. To ovšem nadšenému publiku nevadilo. Zásadní tu byla pohlcující atmosféra, kterou si CARUSELLA opět získala celý, tentokrát velmi úspěšně zaplněný klub, který ji propustil až pod dvou poctivě vytleskaných přídavcích.
foto: Bárt
rozsáhlá fotogalerie z koncertu: http://www.bartstattoo.cz/koncerty/29_6_09.php
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.